C-online

Miejsce stworzone dla osób ciekawych.

kopara
Budownictwo

Istotne elementy koparki, których nie widać

Koparki gąsienicowe to pojazdy, bez których niemożliwe byłyby żadne prace budowlane. Właśnie dlatego często widać je tam, gdzie np. wyrównywany jest teren pod autostradę. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to możliwe, że takie maszyny sprawnie poruszają się i wykonują zadania, do których zostały przeznaczone? Pozwalają na to nie tylko widoczne części (silnik, ramię, wysięgnik itp.). Mowa także o elementach ukrytych, takich jak filtry do koparek gąsienicowych.

Czym jest koparka gąsienicowa?

Zanim przejdziemy do owych filtrów, najpierw zaczniemy od definicji koparki i jej zastosowania. Otóż koparka gąsienicowa jest maszyną budowlaną przeznaczoną do wykonywania ciężkich robót ziemnych. Jaka jej sama nazwa wskazuje, nie ma kół, może zatem pokonać więcej przeszkód na rozległym, trudnym obszarze (wypukłości, wzniesienia, kamienie itd.). Bardziej trwałe gąsienice sprawiają, że pojazd nie ugrzęźnie na długi godziny w błocie i piasku. Nie wejdzie też w poślizg. Jego przyczepność do podłoża okazuje się idealna. Potrafi nabierać dany materiał i następnie przetransportować w konkretne, pobliskie miejsce. Jedyną wadą jest to, że tego typu koparka nie może poruszać się do drodze publicznej.

Stosowanie koparek

Tego typu sprzęty mają za zadanie przygotowanie powierzchni w taki sposób, by była ona dokładnie równa. Są to zatem maszyny, którymi operuje się w trakcie pierwszych etapów budowy. Dzięki nim stworzy się zagłębienia pod fundamenty albo wykona sztuczne zbiorniki wodne. Obsługa koparek nie jest bardzo skomplikowana. Nie powoduje problemów, kiedy trzeba zająć się podstawowymi robotami ziemnymi. Wielkość owych sprzętów jest różna, ale łączą je wspomniane filtry do koparek gąsienicowych. Sprawdźmy więc, czym są te tajemnicze elementy.

Filtry do koparek gąsienicowych

Okazuje się, że koparki podobnie jak inne pojazdy, muszą być wyposażone w części eksploatacyjne pozwalające na długą żywotność oraz bezpieczeństwo. Mowa tutaj konkretnie o odpowiednich filtrach. Co ważne, owe elementy podzielone są na kilka rodzajów. Mamy zatem do czynienia z filtrami powietrza, olejowymi, paliwowymi oraz związanymi z układem hydraulicznym. To komponenty, które pozwalają na poprawne i stu procentowo bezpieczne działanie koparek gąsienicowych (usuwają zanieczyszczenia z układu smarowania silnika, chłodzą sprzęt, filtrują powietrze w kabinie, zapewniają komfortową pracę). Należy oczywiście pamiętać, aby wszystkie filtry do koparek gąsienicowych regularnie wymieniać, wybierając zawsze najbardziej optymalne i polecane modele.