C-online

Miejsce stworzone dla osób ciekawych.

wentylator dachowy
Budownictwo Przemysł Technologia

Zastosowanie wentylatorów dachowych

Każdy budynek to nie tylko ściany, dach czy podłogi, ale również różnego rodzaju instalacje, w tym również systemy wentylacyjne, które odpowiadają za prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu podnosi się komfort przebywania w takich budynkach. Rodzaj zastosowanej wentylacji zależy od bardzo wielu czynników, a dodatkowym komponentem bywa także wentylator dachowy.

Wentylacja grawitacyjna z wentylatorem dachowym

Systemy wentylacji grawitacyjnej znajdują się praktycznie w każdym budynku. Składają się nie wszystkie kominy i otwory wentylacyjne, które w pomieszczeniach widoczne są w postaci odpowiednich zabezpieczeń, np. kratek. To dzięki tym rozwiązaniom w budynku możliwy jest naturalny obieg powietrza, który spowodowany jest różnicą temperatur w środku budynku oraz na zewnątrz. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań, które poprawią jakość wymiany powietrza. Stosuje się je w takich przypadkach, gdy w pomieszczeniu przebywa dużo osób równocześnie, a także gdy wentylacja grawitacyjna jest zbyt mało wydajna. Wtedy można zastosować dodatkowe rozwiązania, jakim jest wentylator dachowy.

Wentylator dachowy – funkcje i zastosowanie

Urządzenie to może z powodzeniem wspomagać wentylację grawitacyjną oraz być elementem wentylacji mechanicznej, która do działania wymaga dodatkowego zasilania. Dzięki niemu może zdecydowanie poprawić się jakość powietrza w budynku, ponieważ wydajnie wspomaga zastosowane już rozwiązania wentylacyjne. Ponadto wentylator dachowy może także pełnić funkcje oddymiające. Mają one przede wszystkim zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej oraz tam, gdzie w jednym czasie przebywa dużo ilość ludzi. W budynkach mieszkalnych stosuje się je wtedy, gdy naturalna wentylacja nie spełnia dobrze swoich funkcji, co może mieć bardzo różne przyczyny.

Wybór odpowiedniego urządzenia

Przy wyborze wentylatora dachowego trzeba przede wszystkim kierować się potrzebami konkretnego budynku, w którym ma być zastosowany. Warto także zwrócić uwagę na takie aspekty, jak rodzaj osłony i materiał z jakiego została wykonana. W sprzedaży dostępne są modele, które mogą spełniać dodatkowe funkcje, np. odznaczać się większą odpornością na wysoką temperaturę czy kwasoodporne, które sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, gdzie komin bardziej narażony jest na korozję, np. pod wpływem pary. Kryteria te mogą mieć bardzo duży wpływ na trwałość i jakość wentylatorów, więc warto dobrze zastanowić się nad swoim wyborem i zakup skonsultować z odpowiednim fachowcem.