C-online

Miejsce stworzone dla osób ciekawych.

Technologia

Na czym polega obróbka plastyczna metali?

Gdzie okiem nie sięgnąć, tam w zasadzie znajduje się coś utworzone z metalu. Metal jest bowiem wyjątkowo popularnym tworzywem, chętnie użytkowanym nie tylko w branży przemysłowej, ale również budowlanej. Jego zastosowanie jest zatem szerokie, co wynika bez wątpienia z wyjątkowej wytrzymałości, ale również podatności na modelowanie.

Rodzaje obróbki plastycznej metalu


Jak już wcześniej zostało wspomniane, metal jest surowcem wyjątkowo cenionym w wielu branżach. Fakt ten wynika między innymi z charakterystyki. Metal można w prosty sposób poddawać rozmaitym procesom pozwalającym na jego dowolne kształtowanie.

Obróbka plastyczna metali to wyjątkowo chętnie stosowana metoda nadawania surowcowi upragnionego kształtu. Pośród plastycznej obróbki wyróżnić można śmiało 3 rodzaje wykorzystywanych metod, których uzależnienie do tyczy temperatury otoczenia. Jak łatwo się zatem domyślić, plastyczną obróbkę metalu można wykonywać na zimno, ciepło oraz gorąco.

Obróbka metalu na zimno ma miejsce w temperaturze pokojowej. Istotnym jest tu jednak fakt, iż temperatura musi być niższa niż temperatura rekrystalizacji metalu. Co więcej, na metal musi działać duża siła, aby możliwe było nadanie mu upragnionego kształtu.
Nieco inaczej jest w przypadku obróbki na ciepło bądź na gorąco. Przy obróbce plastycznej metalu wykonywanej na gorąco potrzebna jest niewielka siła, ale też dokładność wykonania jest niewielka.

Plastyczna obróbka metalu a narzędzia


Należy pamiętać, że w plastycznej obróbce metalu nie bez znaczenia są wykorzystywane narzędzia. To właśnie one ostatecznie definiują, co dzieje się z metalem. W ten oto sposób przykładowo krawędziarki, czyli prasy krawędziowe użytkowane są do gięcia metalu, podczas gdy walcarki mają za zadanie zgnieść surowiec.

Procesy zapewniające modyfikację oraz skuteczne kształtowanie metalu można rozgraniczyć na ciągnięcie, walcowanie, kucie, tłoczenie oraz gięcie. Każda z metod wymaga użycia innego rodzaju sprzętu, gdyż kucie metalu nie jest możliwe za pomocą prasy krawędziowej, podobnie jak nie można nią walcować surowca.

Należy jednak zaznaczyć, iż profesjonalny sprzęt stosowany w plastycznej obróbce metalu nie jest wcale tani. Można wręcz powiedzieć, że im lepszy sprzęt, tym większy budżet trzeba przeznaczyć na jego zakup. Koszt nabycia specjalistycznej prasy krawędziowej to jednak nie rząd kilkuset złotych czy nawet kilku tysięcy, a kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nabywając jednak sprzęt, warto zorientować się wcześniej, czy zakup urządzenia stwarza jednocześnie możliwość skorzystania ze specjalistycznego serwisu na wypadek, gdyby sprzęt uległ awarii.