C-online

Miejsce stworzone dla osób ciekawych.

krzem-na-włosy
Zdrowie i moda

Jak krzem działa na włosy?

Krzem jest znany ze swojego korzystnego wpływu na urodę. Potrafi zadziałać na różne aspekty wyglądu, jednakże zdecydowanie najczęściej stosuje się go w celu zadbania o włosy. A czy to dobrze? Jakie efekty daje krzem na włosy? No i przede wszystkim jak konkretnie go stosować, aby rzeczywiście wspomagać swój wygląd, a mu nie szkodzić?

Podstawowe funkcje krzemu

Krzem jest jedną z typowych substancji budulcowych. Tworzy on różne części organizmu, stając się podstawowym fundamentem wielu tkanek. Odpowiada m.in. za budowę włosów, więc gdy zaczyna go brakować, struktura włosów ulega znacznemu pogorszeniu, przez co stają się one zdecydowanie mniej elastyczne, słabsze, cieńsze i bardziej podatne na rozdwajanie się i łamanie. Bez krzemu pasma nie są w stanie dobrze wyglądać. Z kolei pod jego wpływem mogą nie tylko pięknie rosnąć, ale też odbudowywać się i naprawiać, jeżeli wcześniej z jakichś powodów (np. wskutek częstego farbowania) uległy zniszczeniu.

Krzem na włosy potrafi zadziałać w jeszcze jeden ciekawy sposób, a mianowicie jest on w stanie zahamować delikatnie ich nadmierne przetłuszczanie się. Efekt ten wynika z naturalnej zdolności pierwiastka do regulowania pracy gruczołów łojowych.

Sposób na uzupełnienie niedoborów krzemu

Krzem występuje w wielu produktach spożywczych. W dużych ilościach pojawia się przede wszystkim w warzywach i owocach (zwłaszcza tych drobnych jagodowych lub jabłkach i bananach), ale też płatkach owsianych, otrębach, kaszy gryczanej oraz orzechach. Ponadto występuje w różnych aromatycznych ziołach. Aby w naturalny sposób uzupełnić nim jadłospis, wystarczy zacząć dodawać do potraw pokrzywę, podbiał i skrzyp polny lub przygotowywać z nich napary.

Czasami nawet świetnie zbilansowana dieta, oparta na samych zdrowych i naturalnych produktach spożywczych, potrafi jednak nie zaspokoić całego zapotrzebowania organizmu na krzem na włosy. Dostrzegając u siebie podstawowe objawy niedoboru tego pierwiastka, warto więc skorzystać z suplementów diety. Najlepszym wyborem będzie krzem organiczny. Można go przyjmować pod postacią wygodnych w użyciu kapsułek.

Krzem stosowany nie tylko od wewnątrz

Co ciekawe krzem na włosy warto stosować nie tylko od wewnątrz, ale też i od zewnątrz. Krzemowe płukanki znakomicie odżywią przesuszone i zmęczone pasma, zapewniając im przy okazji efektowny blask i znacznie lepszy wygląd. Aby wykonać taki zabieg, wystarczy przygotować napar z krzemu, zaparzając dużą łyżkę suszonych ziół w 100 ml gorące wody. Miksturą należy opłukać włosy po umyciu i pozostawić do wyschnięcia.